انواع کاغذ و مقوا

کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه چیست؟ چاپ روی مقوا گلاسه _ چاپ ویژه

کاغذ گلاسه چیست؟

کاغذ گلاسه (Coated paper) نوعی کاغذ با سطحی صاف و هموار می‌باشد. این کاغذ به علت جذب یکنواخت جوهر، در چاپ استفاده فراوانی دارد. از موارد استفاده آن می‌توان در چاپ کاتالوگ، بروشور، تراکت، جلد مجله، کارت ویزیت و … اشاره کرد.

کاغذ گلاسه از مرغوبترین نوع کاغذها است که به دو صورت مات و براق در بازار موجود می‌باشد و دارای گرماژهای مختلف بوده و کیفیت چاپ روی آن‌ها نسبت به سایر کاغذها بیشتر است.

 

تفاوت کاغذ گلاسه و کاغذ تحریر

کاغذ تحریر رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین کاغذ در دنیا است که برای چاپ کتاب و روزنامه و مجله از آن استفاده می‌شود. ویژگی اصلی کاغذ تحریر قیمت پایین و جذب بالای جوهر است که بهترین گزینه برای چاپ کتاب و محصولات تیراژ بالا است. اما کاغذ تحریر برای چاپ تصاویر مخصوصاً تصاویر با رنگ‌های براق و درخشان گزینه مناسبی نیست و در مواقعی که کیفیت و چاپ و رنگ تصاویر اهمتی زیادی دارد، مثل کاتالوگ و بروشور و …، نمی‌توان از کاغذ تحریر استفاده کرد. کاغذ گلاسه به دلیل سطح صاف و صیقلی خود، گزینه‌ مناسبی برای چاپ عکس‌ها و تصاویر رنگی با کیفیت است. کاغذ گلاسه بعد از کاغذ تحریر دومین کاغذ پر استفاده در دنیا می‌باشد.

سطح کاغذ تحریر دارای حفره‌های بسیار ریز و میکروسکوپی بوده که جوهر به صورت نامتوازن روی آن پخش می‌شود اما کاغذ گلاسه دارای سطحی صاف و هموار می‌باشد که باعث می‌شود کیفیت چاپ بر روی آن بالاتر باشد

 

مواد تشکیل دهنده کاغذ گلاسه

کاغذ گلاسه در واقع یک کاغذ معمولی است که سطح آن به وسیله یک لایه صاف و صیقلی پوشیده شده‌ است. این لایه باعث می‌شود تا جوهر به صورت یکنواخت روی سطح کاغذ پخش شود و کیفیت چاپ بسیار بالاتر از کاغذ تحریر باشد. برای تهیه لایه پوشاننده سطح کاغذ گلاسه، از ترکیبات مختلفی استفاده می‌شود. یکی از اصلی‌ترین و رایج‌ترین ترکیبات سطح کاغذ گلاسه، ترکیب نشاسته و پلاستیک است. کاغذ معمولی در سطح خود حفره‌های بسیار ریز و میکروسکوپی دارد که جوهر به صورت نامتوازن روی کاغذ پخش می‌شود و کیفیت چاپ پایین می‌آید. به همین دلیل یک لایه نازک از فرآورده‌های نشاسته روی سطح کاغذ کشیده می‌شوند تا تمام حفره‌های ریز روی سطح کاغذ را بپوشانند و یک سطح صاف و صیقلی بدست بیاید.

وقتی که سطح کاغذ با نشاسته پوشیده می‌شود، این نشاسته در اثر برخورد با جوهر ممکن است تغییر شکل دهد و به کاغذ آسیب بزند. به همین دلیل یک روکش نازک پلاستیکی هم روی سطح آن کشیده می‌شود تا در برابر آب و خیس شدن مقاومت بیشتری داشته باشد. پس تا اینجا فهمیدیم که کاغذ گلاسه سطح صاف و صیقلی‌ای دارد و در برابر آب تا حدودی مقاوم است. این ویژگی‌ها برای استفاده به عنوان کاتالوگ یا بروشور یا جلد مجلات که در برابر آب و مایعات و غیره قرار دارند، بسیار مناسب است. اما کاغذ گلاسه هم مثل کاغذ تحریر انواع مختلفی دارد. در ادامه با انواع مختلف آن بیشتر آشنا می‌شویم.

 

انواع پوشش کاغذ گلاسه

بسته به کاربرد و نوع استفاده می‌توان یک طرف یا هر دو طرف کاغذ را گلاسه کرد. کاغذ گلاسه یک رو بیشتر برای استفاده به عنوان پوستر یا کاغذ خوشنویسی و هرنوع کاغذی که ورق نمی‌خورد و تنها از یک طرف آن استفاده می‌شود کاربرد دارد. همانطور که مشخص است، این کاغذ نسبت به کاغذ دو رو قیمت کمتری دارد و برای صرفه‌جویی در هزینه چاپ گزینه مناسبی است. اما عمده کاغذهای گلاسه موجود در بازار، از نوع کاغذ گلاسه دو رو است. از این کاغذ برای صفحات داخلی مجله، کارت ویزیت، بروشور و کاتالوگ و … استفاده می‌شود.

کاغذ گلاسه مات و گلاسه براق چاپ ویژه

کاغذ گلاسه براق

کاغذ گلاسه بر اساس میزان و نوع لایه‌ی پوشاننده سطح، براقی و درخشندگی متفاوتی دارد. به صورت کلی کاغذ گلاسه در دو نوع براق و مات تولید می‌شود. کاغذ گلاسه براق بیشتر برای چاپ تصاویر پر رنگ با کیفیت بالا استفاده می‌شود. درخشندگی بالای این کاغذ برای استفاده در محصولات تبلیغاتی که جلب توجه بیینده یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن است، بهترین گزینه است.

کاغذ گلاسه مات

کاغذ گلاسه مات به دلیل آن که مواد پوشاننده کمتری در تولید آن استفاده شده، سطح زبرتر و خشن‌تری نسبت به کاغذ گلاسه براق دارد. البته این تفاوت در ظاهر کاغذ به چشم نمی‌آید و تنها با لمس کردن مشخص می‌شود. برای چاپ روی کاغذ گلاسه مات باید دقت کنید که دو ورق کاغذ گلاسه مات بدون روکش روبروی هم قرار نگیرند؛ (مانند کاتالوگ یا بروشور) چرا که این اتفاق ممکن است باعث شود جوهر کاغذها روی هم کشیده شوند و باعث پخش شدن جوهر روی سطح کاغذ شود. با این جود کاغذ گلاسه مات همچنان یکی از محبوب‌ترین انواع کاغذ گلاسه است.

 

انواع گرماژ کاغذ گلاسه

گرماژ کاغذ در واقع جرم یک صفحه کاغذی در ابعاد یک متر در یک متر مربع است. هر چه کاغذ گلاسه گرماژ بالاتری داشته‌باشد سنگین‌تر است و قیمت بالاتری هم دارد. کاغذ گلاسه در گرماژ 80، 90، 100، 118، 135، 148، 170، 200، 250، 280،300 و 350 عرضه می‌شود.

در تعیین وزن یا به اصطلاح گرماژ کاغذ میزان وزن یک متر مربع کاغذ (یک متر در یک متر) برای آن درنظر گرفته می‌شود. به طور مثال وزن یک متر در یک متر کاغذ گلاسه 135 گرم مساوی است با 135 گرم و به همین ترتیب گرماژ سایر کاغذ‌ها مشخص می‌شود.

برای هرکدام از محصولات، به گرماژ خاصی از کاغذ گلاسه احتیاج است. مثلا معمولاً برای چاپ کاتالوگ از کاغذ گلاسه 170 گرم استفاده می‌شود که هم مقاومت مناسبی دارد و هم بیش از اندازه سنگین نمی‌شود. یا مثلا برای چاپ تراکت بیشتر از گلاسه 135 گرم استفاده می‌شود. البته گرماژ کاغذ بر اساس نوع چاپ درخواستی و نوع کاربرد آن تعیین شود. جهت مشاوره رایگان درباره تعیین گرماژ کاغذ گلاسه خود می‌توانید با چاپ ویژه تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما راهنمایی کنند.

 

کاغذ گلاسه در چاپ _ چاپ ویژه

کاربرد کاغذ گلاسه در چاپ

اصلی‌ترین کاربرد کاغذ گلاسه، چاپ تصاویر و عکس‌های رنگی با کیفیت است. هرچه تعداد رنگ‌ها و جزییات تصویر بیشتر باشد، به کاغذ گلاسه با گرماژ بالاتری احتیاج است. برای چاپ روی کاغذ گلاسه می‌توان هم از چاپ دیجیتال و هم چاپ افست استفاده کرد. مزیت اصلی‌ چاپ دیجیتال سرعت بالای آن است اما اگر به دنبال کیفیت هستید، بهتر است به سراغ چاپ افست بروید. با استفاده از چاپ افست می‌توانید انواع کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت، مجله و … را با کیفیت بالا، روی کاغذ گلاسه چاپ کنید.

 

برندهای کاغذ و مقوا گلاسه

از معروف‌ترین برندهای کاغذ گلاسه می‌توان از شینهو (Artone)، هانسُل (Hansol)، موریم (Moorim)، نیوکرون (New crown)، نویا (Nevia) نام برد. درحال حاضر بیشترین کاغذهای وارداتی در ایران از کشورهای کره جنوبی، چین و اندونزی می‌باشد.

 

سایزهای استاندارد کاغذ و مقوا گلاسه

کاغذ و مقوای گلاسه به صورت پالت‌های چند بندی ارائه می‌شود. معمولا با توجه به گراماژ گلاسه هر بند آن شامل ۱۰۰، ۱۲۵ یا ۲۵۰ برگ می‌باشد. پر استفاده ترین ابعاد هر برگ گلاسه سایزهای استاندارد ۱۰۰×۷۰ سانتیمتر و یا ۹۰×۶۰ سانتیمتر می‌باشد. در اصطلاحات چاپی به سایز ۱۰۰×۷۰ سایز چهار و نیم ورقی و به سایز ۹۰×۶۰ سایز سه ورقی گفته می‌شود.

 

محصولات چاپی بر روی کاغذ و مقوای گلاسه:

ثبت سفارش آنلاین چاپ کلیه محصولات کاغذ و مقوای گلاسه در چاپ ویژه

دیدگاهتان را بنویسید