انواع کاغذ و مقوا

کاغذ کرافت

درباره کاغذ کرافت چاپ ویژه

درباره کاغذ کرافت

کاغذ کرافت (Kraft paper) یا گراف که در زبان آلمانی به معنای مقاومت است نوعی کاغذ یا مقوای کارتن است که از خمیر کاغذ شیمیایی تولید شده است. کاغذ کرافت بسیار مقاوم بوده و برای بسته‌بندی به ویژه میوه، الگوی خیاطی، انواع پاکت از جمله پاکت سیمان، ساک دستی، کارت ویزیت و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاغذ کرافت از سولفات خمیر پالپ تهیه می‌شود و مقاومت بالایی در برابر پارگی دارد که به خاطر دوام بالا و قیمت پائین برای بسته‌بندی محصولات از تقاضای بالایی برخوردار است. این کاغذ 100% قابل بازیافت بوده و با گرماژ بیشتر از ۴۰ گرم به بازار ارائه می‌شود.

کاغذ کرافت_چاپ ویژه

برای تولید این کاغذ می‌توان از طیف وسیع‌تری از انواع درختان نسبت به دیگر کاغذها مانند انواع کاج، بامبو، کنف و … استفاده کرد. کرافت معمولا زیر دست تکستچر زبری دارد. البته طی مراحل تولید می‌توان بافت کاغذ، رنگ و مقاومت آن را تغییر داد.

فرآیند ساخت این کاغذ هم به همین نام یعنی فرآیند کرافت شناخته می‌شود. خمیری که به وسیله فرآیند کرافت به دست می‌آید مقاومت بیشتری به کاغذ می‌دهد. معمولاً خمیر کاغذ کرافت تیره‌تر از سایر خمیرهای کاغذ تحریر و گلاسه است البته می‌توان رنگ کرافت را سفید، مشکی و یا رنگی کرد.

این کاغذ دارای لیگنین پایین‌تری نسبت به کاغذهای دیگر است. لینگین کمتر باعث مقاومت مکانیکی بیشتری در کاغذ می‌شود زیرا طبیعت لینگین باعث اختلال در پیوندهای هیدروژنی بین سلولز می‌شود. در فرآیند تولید سایر کاغذها در مقایسه با فرآیند کرافت لینگین بیشتری را در فیبر باقی می‌گذارند در حالیکه در فرآیند کرافت، بیشتر لینگین از آن خارج می‌شود.

کاغذ کرافت چاپ ویژه

تاریخچه کرافت

این فرآیند توسط یک آلمانی بنام کارل اف. دال در سال ۱۸۷۹ در گدانسک، پروس، امپراتوری آلمان ابداع گردید. در ایالات متحده در سال ۱۸۸۴ برای آن ثبت اختراع صادر شد و یک کارخانه خمیر کاغذ با استفاده از این تکنولوژی در سال ۱۸۹۰ در سوئد آغاز به کار کرد.

ویژگی‌های کاغذ کرافت

_ قدرت جذب بالا
_ انعطاف‌پذیری بالا
_ هزینه پایین
_ سازگاری بالا با محیط زیست
_ الاستیسیته بالا
_ تنوع بالا
_ ویژگی کشسانی بالا
_ مقاومت بالا در برابر پارگی
_ مقاومت مکانیکی بالا
_ لینگین کم‌تر نسبت به دیگر کاغذها

کاربرد کاغذ کرافت

این کاغذ برای بسته‌بندی مواد غذایی، کاغذ بیمارستانی، بسته‌بندی پوشاک، بسته‌بندی میوه، الگوی خیاطی، ساک دستی، تولید ورق کارتن، پاکت سیمان، انواع پاکت و پاکت‌نامه، کاغذ کادو و جعبه فانتزی، کارت ویزیت، بسته‌بندی ذغال، کاغذ برای دستگاه اتوکلاو و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد کاغذ کرافت _ چاپ ویژه

تولید کاغذ کرافت

کاغذ کرافت از خمیر چوب ساخته می‌شود. الیاف سلولزی درخت تحت مراحل مکانیکی به پلیمر یا پالپ تبدیل می‌شوند تا خمیر کاغذ را شکل دهند. سپس این خمیر طی یک مرحله ساده شیمیایی مقداری از لینگین خود را از دست می‌دهد. بعد زیر رول‌های سنگین مکانیکی آب خود را از دست داده و به شکل ورق‌های کاغذ درمی‌آید.

رنگ های کاغذ کرافت _ چاپ ویژه

رنگ‌های کاغذ کرافت

ورق کرافت یا کاغذ گراف تنها یک ورق قهوه‌ای یا نخودی رنگ نیست و انواع مختلفی دارد. این تغییرات طی مراحل مکانیکی و شیمیایی تولید، اعمال می‌شوند تا بر اساس نیاز بازار وفق پیدا کنند.

کاغذ کرافت قهوه‌ای

این کاغذ قهوه‌ای رنگ متداول‌ترین و پراستفاده‌ترین نوع کرافت بوده که ظاهری قدیمی دارد و در تولید پاکت کرافت، بسته بندی میوه، کاغذ کادو، دفتر طراحی و… استفاده می‌شود. کارتن و مقوا کرافت از همین جنس هستند و تنها ضخامت بیشتری دارند. ورق کرافت را نباید با کاغذ کاهی اشتباه گرفت زیرا از نظر رنگ، طرز استفاده، قیمت و… تفاوت‌های زیادی دارند.

کاغذ کرافت سفید

هر چقدر مقدار لینگین کاغذ گراف بیشتر باشد رنگش قهوه‌ای‌تر و تیره‌تر می‌شود. در مراحل ساخت کاغذ کرافت سفید تمام لینگین آن جدا شده و ماده سفیدکننده به آن اضافه می‌شود که نتیجه نهایی کاغذی صاف و سفید با مقاومت بالا است.

کاغذ کرافت مشکی

بر خلاف کاغذ سفید در مراحل تولید کاغذ کرافت مشکی هیچ لینگینی از کاغذ جدا نمی‌شود و تنها رنگ سیاه به آن اضافه می‌شود. کاغذ کرافت مشکی به علت وجود لینگین زیاد ضخامت و زبری بیشتری دارد.

کاغذ کرافت رنگی

کاغذ کرافت رنگی با اضافه کردن مقداری رنگ طبیعی یا غیرطبیعی در پروسه شیمیایی تولید کاغذ ساخته می‌شوند. کاغذ کرافت رنگی در انواع مختلف روغنی، گلاسه و مات تولید می‌شود.

انواع کاغذ کرافت

کاغذ کرافت هندی

کاغذ کرافت هندی رنگ مایل به زرد یا نخودی دارد که ارزان‌تر و نازک‌‌تر از انواع دیگر کاغذ گراف است. این کاغذ در خیاطی برای کشیدن الگو، برای بسته بندی مواد غذایی مثل ساندویچ یا میوه و تره‌بار استفاده می‌شود.

کاغذ کرافت اوکراینی

این ورق کرافت، رنگ کدری دارد و در بسته بندی میوه، سبزیجات و صیفی‌جات توسط باغداران استفاده می‌شود.

رول کاغذ کرافت چاپ ویژه

کاغذ کرافت ایرانی

نوع ایرانی این کاغذها هم در بازار عرضه شده است و کیفیت نسبتا بالایی نیز دارد. این کاغذها را هم می‌توانید به صورت شیت (ورق) و هم به صورت رول تهیه کنید. از جمله انواع نام آشنای کاغذ کرافت ایرانی می‌توانیم کاغذ کرافت پارس، کاغذ کرافت مازندران، کاغذ کرافت تبریز و…  را نام ببریم. البته صنایع پارس در این زمینه شهرت بیشتری دارد.

کرافت پارس: این نوع کاغذ دارای گرماژ 70 و 80 گرم است. می‌توانید این کاغذها را به صورت رول یا شیت کنید. بندهای این نوع کاغذ نیز در ابعاد 70×100 سانتی متر و هم چنین 90×60 سانتی متر موجود است. تعداد کاغذ در هر بند نیز 250 برگ می‌باشد.

انواع شیت کرافت ایرانی با ضخامت 150 گرم (ابعاد 90×60 سانتی‌متر) و همچنین ضخامت 200 گرم (ابعاد 70×100 سانتی‌متر) نیز تولید می‌شود.

انواع رول کرافت ایرانی نیز با ضخامت 70 گرم (عرض‌های 70، 90 و 120 سانتی‌متر)، ضخامت 80 گرم (عرض‌های 70، 100 و 120 سانتی‌متر) و همچنین ضخامت 200 گرم (عرض 100 سانتی‌متر) نیز تولید می‌شود.

کاغذ کرافت سوئدی

کاغذ کرافت سوئدی در گرماژ‌های بالا مثل ۳۰۰ گرم که مخصوص چاپ کارت ویزیت تولید می‌شود. بافت کاغذ کرافت سوئدی کمی لطیف‌تر از نوع ایرانی بوده، حس لمس متفاوتی داشته و مقاوت بیشتری از خود نشان می‌دهد. از نظر ظاهری نیز رنگ این نوع کرافت کمی زنده‌تر و شاداب‌تر از کرافت ایرانی می‌باشد.

شرکت‌های تولیدکننده کاغذ کرافت

بهترین و مشهورترین برندهای تولید کننده کاغذ کرافت کدام هستند؟

برندهای گوناگونی در سرتاسر جهان به تولید و عرضه انواع کاغذ کرافت برای کاربردهای گوناگون می‌پردازند. اگر می‌خواهید از بهترین کاغذ با بهترین کیفیت استفاده کنید بهتر است این برندها را شناخته و از محصولات آن‌ها استفاده کنید. از جمله برندهای تولید کاغذ کرافت می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

کاغذ کرافت _ چاپ ویژه

_ برند لی اند من (Lee And Man) ساخت کشور کره
_ برند دایهان (Daehan) ساخت کشور کره
_ برند آسیا پیپر (Asia Paper) ساخت کشور چین
_ برند فونیکس (Phoenix) ساخت کشور چین
_ برند مارینسکی (Marinsky) ساخت کشور روسیه
_ برند هانسول (Hansol‎) ساخت کشور روسیه
_ برند یاش (Yash) ساخت کشور هند
_ برند شولرز (Scholars) ساخت کشور آلمان
_ برند پارس ساخت کشور ایران
_ برند پیشگام ساخت کشور ایران
_ برند مازندران ساخت کشور ایران

برندهای ایرانی زیادی نیز در این زمینه فعالیت دارند. با خرید از برندهای ایرانی تولیدکننده کاغذ کرافت می‌توانید علاوه بر برخورداری از کیفیت بالای کاغذ از تولیدات داخلی نیز حمایت کنید. از جمله برندهای ایرانی کاغذ کرافت می‌توان به برندهای پارس، پیشگام، تبریز، و همچنین برند مازندران اشاره داشت.

نکات مهم در انتخاب کاغذ کرافت

انتخاب بهترین کاغذ کرافت کاملاً به استفاده شما از آن بستگی خواهد داشت. برای انتخاب مناسب‌ترین کاغذ باید به زبری و گرماژ آن توجه داشته باشید. معمولاً برای بسته‌بندی سیفی‌جات و چاپ از کاغذهای کرافت با گرماژ 40 تا 70 گرم استفاده می‌شود. اگر قصد بسته بندی و تولید کارتن و مقوا را دارید باید از کاغذهایی با گرماژ 70 و بیشتر استفاده کنید.

در هنگام خرید کاغذ کرافت توجه به یک سری از ویژگی‌ها مهم است و کمک می‌کند تا محصول مناسب خود را خریداری نمایید:
_ قیمت کاغذ کرافت
_ گرماژ کاغذ کرافت
_ قابلیت چاپ بر روی آن

محبوبیت کاغذ کرافت _ چاپ ویژه

چرا کاغذ کرافت محبوبیت بالایی دارد؟

کاغذ کرافت علاوه بر مقاومت بسیار بالا، ظاهر زیبایی داشته و کاملاً قابل بازیافت است. بسیاری از مشتریانی که به سلامت محیط زیست اهمیت می‌دهند از محصولاتی با بسته‌بندی کرافت استفاده می‌کنند. علاوه بر این ظاهر این کاغذ حالتی نوستالژیک داشته و می‌تواند نظر مشتریان را جلب کند.

قیمت مناسب این کاغذ نیز یکی دیگر از دلایل استفاده فراوان آن می‌باشد.معمولا در بسته‌بندی، مقاومت و کشسانی بالا حرف اول را می‌زند، کاغذ گراف با مقاومت بالا از محصولات داخل بسته‌بندی به خوبی محافظت کرده و گزینه مناسبی برای حمل محصولات است.

گرماژهای کاغذ کرافت

گراماژهای مختلف کاغذ و مقوای کرافت از 40 گرم تا 500 گرم می‌باشد. در ایران گرماژ کرافت 70، 80، 115، 140 و 300 گرم بیشتر استفاده می‌شود.

در تعیین وزن یا به اصطلاح گرماژ کاغذ میزان وزن یک متر مربع کاغذ (یک متر در یک متر) برای آن درنظر گرفته می‌شود. به طور مثال وزن یک متر در یک متر  کاغذ کرافت 80 گرم مساوی است با 80 گرم و به همین ترتیب گرماژ سایر کاغذ‌ها مشخص می‌شود.

محصولات چاپی بر روی کاغذ و مقوای کرافت:

ثبت سفارش آنلاین چاپ کلیه محصولات کاغذ و مقوای کرافت

چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K9 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K9

7,889,000 تومان
پاکت ساندویچ کرافت _ پاکت کرافت ساندویچ _ رپینگ ساندویچ _ چاپ ویژه
بستن

پاکت ساندویچ کرافت

195,000 تومان
چاپ آنلاین پاکت نامه کرافت 80 گرم _ پاکت ملخی کرافت 80 گرم _ چاپ ویژه
بستن

پاکت نامه کرافت 80 گرم

2,634,000 تومان
چاپ آنلاین پاکت A5 کرافت 80 گرم عمودی چاپ ویژه
بستن

پاکت A5 کرافت 80 گرم عمودی

3,122,000 تومان
پاکت همبرگر کرافت _ پاکت کرافت همبرگر _ رپینگ همبرگر _ پاکت برگر کرافت _ پاکت کرافت برگر _ رپینگ برگر چاپ ویژه
بستن

پاکت همبرگر کرافت

195,000 تومان
چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K4 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K4

6,413,000 تومان
چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K5 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K5

10,608,000 تومان
چاپ پاکت A4 کرافت 80 گرم عمودی فروشگاه چاپ آنلاین چاپ ویژه
بستن

پاکت A4 کرافت 80 گرم عمودی

5,660,000 تومان
چاپ آنلاین تراکت A6 کرافت 80 گرم _ چاپ تراکت کرافت 80 گرم A6 _ چاپ ویژه
بستن

تراکت A6 کرافت 80 گرم

462,000 تومان
چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K2 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K2

6,384,000 تومان
چاپ آنلاین یادداشت کرافت کوچکتر از A6 کرافت 80 گرم _ فروشگاه چاپ ویژه
بستن

یادداشت کوچکتر از A6 کرافت 80 گرم

462,000 تومان
چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K8 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K8

10,103,000 تومان
چاپ آنلاین یادداشت کرافت کوچکتر از A5 کرافت 80 گرم _ فروشگاه چاپ ویژه
بستن

سربرگ کوچکتر از A5 کرافت 80 گرم

893,000 تومان
پوستر 35×50 کرافت 80 گرم _ چاپ ویژه
بستن

پوستر B3 کرافت 80 گرم

4,824,000 تومان
چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K7 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K7

10,305,000 تومان
چاپ آنلاین تراکت A4 کرافت 80 گرم _ چاپ تراکت کرافت 80 گرم A4 _ چاپ ویژه
بستن

تراکت A4 کرافت 80 گرم

1,718,000 تومان
چاپ آنلاین کارت ویزیت کرافت دورگرد بزرگ _ چاپ کرافت دورگرد _ فروشگاه چاپ ویژه
بستن

کارت ویزیت کرافت دورگرد بزرگ

856,000 تومان
چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K1 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K1

7,335,000 تومان
چاپ آنلاین تراکت B3 کرافت 80 گرم _ چاپ تراکت کرافت 80 گرم B3 _ چاپ ویژه
بستن

تراکت B3 کرافت 80 گرم

4,824,000 تومان
چاپ آنلاین تراکت B5 کرافت 80 گرم _ چاپ تراکت کرافت 80 گرم B5 _ چاپ ویژه
بستن

تراکت B5 کرافت 80 گرم

1,303,000 تومان
چاپ آنلاین تراکت B4 کرافت 80 گرم _ چاپ تراکت کرافت 80 گرم B4 _ چاپ ویژه
بستن

تراکت B4 کرافت 80 گرم

2,509,000 تومان
چاپ آنلاین تراکت A5 کرافت 80 گرم _ چاپ تراکت کرافت 80 گرم A5 _ چاپ ویژه
بستن

تراکت A5 کرافت 80 گرم

893,000 تومان
چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K3 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K3

7,005,000 تومان
چاپ ساک خرید کرافت 120 گرم کد K6 _ چاپ ساک دستی کاغذی _ ساک دستی کرافت _ چاپ ویژه
بستن

ساک خرید کرافت 120 گرم کد K6

10,305,000 تومان
چاپ آنلاین یادداشت کرافت کوچکتر از A5 کرافت 80 گرم _ فروشگاه چاپ ویژه
بستن

سربرگ کوچکتر از A4 کرافت 80 گرم

1,718,000 تومان

 

دیدگاهتان را بنویسید