انواع کاغذ و مقوا

کاغذ تحریر

کاغذ تحریر

درباره کاغذ تحریر

کاغذ تحریر متداول‌ترین نوع کاغذی است که روزانه با آن سروکار دارید. این نوع کاغذ در طبقه‌بندی بین المللی کاغذها به کاغذ نوشتن (تحریر) و چاپ (Writing And Printing Paper) قرار می‌گیرد و انواع مختلفی دارد. سطح این نوع کاغذ به علت داشتن قدرت جذب بالا، مناسب برای چاپ بوده و ضخامت‌های 80 تا 120 گرم جوهر را به سمت دیگر کاغذ پس نمی‌دهد.
انواع کاغذهای چاپ و تحریر تولید شده از خمیر شیمیایی، شامل انواع کاغذ ظریف پوشش‌دار (اندود شده) و بدون پوشش (اندود نشده) می‌باشند و معمولا حاوی حداکثر 10 درصد خمیر مکانیکی، و یا فاقد خمیر مکانیکی و مواد پرکننده آن شامل 5 تا 25 درصد می‌باشند. در این نوع کاغذ، از خمیرهای شیمیایی چوب پهن برگان و سوزنی برگان نیز استفاده می‌شود؛

 

کاغذ تحریر

ویژگی‌های کاغذ تحریر

از مهمترین ویژگی این نوع کاغذها مقاومت مناسب، روشنی زیاد، قابلیت بایگانی و یا نگهداری دراز مدت آن‌ها می‌باشد. کاغذهای ظریف، با توجه به مصرف نهایی به صورت رول، ورقه‌ای (شیت) عرضه می‌گردند و عمدتاً کاغذ مورد استفاده برای تکثیر، به صورت ورقه‌هایی با اندازه A4 و نیز برای تهیه پوسترهایی در اندازه‌های بزرگ تر موجود می‌باشند و همچنین کاغذ مورد استفاده برای چاپ تجاری و برای تهیه فرم و فهرست، به صورت رول عرضه می‌گردد.

 این نوع کاغذ در ایران معمولاً به صورت بدون پوشش عرضه می‌شود. این کاغذ دارای سطحی بافت‌دار و با قدرت جذب و نفوذ مرکب بالا می‌باشد، بصورتی که می‌توان با جوهر روی هر دو طرف کاغذ نوشت بدون اینکه مرکب به سمت دیگر کاغذ نفوذ و یا نشت کند. از کاغذ تحریر می‌توان در چاپ‌های رنگی از نوع لیزری، جوهر افشان و یا مرکبی، نظیر دستگاه افست و یا پرینترها استفاده نمود.

 

موارد مصرف این نوع کاغذ، در صنایع چاپ و تحریر و اوراق اداری می‌باشد که در چاپ انواع کتاب‌، مجله، سربرگ، یادداشت‌، تراکت، پاکت، سررسید، فاکتور و … از این نوع کاغذ استفاده می‌شود و به‌راحتی مرکب را در بافت خود جذب می‌کند؛ همچنین تقریباً تمام کاغذهایی که برای کپی و یا پرینت استفاده می‌گردد، از نوع کاغذ تحریر می‌باشند.

به علت جذب و نفوذ رنگ‌ها به داخل بافت‌های کاغذ، رنگ‌ها کمی کدر شده و شفافیت خود را از دست می‌دهند اما در مواردی که نیاز به نوشتن متن باشد از این نوع کاغذ استفاده می‌کنند.

درباره کاغذ تحریر

گرماژهای کاغذ تحریر

گراماژهای مختلف کاغذ تحریر شامل تحریر ۵۰ گرم، ۵۵ گرم، ۶۰ گرم، ۶۵ گرم، ۷۰ گرم، ۷۵ گرم، ۸۰ گرم، ۹۰ گرم، ۱۰۰ گرم و ۱۲۰ گرم می‌شود.
در ایران از گرماژ تحریر 70، 80، 100 و 120 گرم بیشتر استفاده می‌شود. از کاغذهای تحریر با گرماژ بالای 80 گرم برای زمانی که ضخامت کاغذ اهمیت داشته باشد و یا نیاز به چاپ تمپلات دو رو باشد استفاده می‌گردد.

در تعیین وزن یا به اصطلاح گرماژ کاغذ میزان وزن یک متر مربع کاغذ (یک متر در یک متر) برای آن درنظر گرفته می‌شود. به طور مثال وزن یک متر در یک متر  کاغذ تحریر 80 گرم مساوی است با 80 گرم و به همین ترتیب گرماژ سایر کاغذ‌ها مشخص می‌شود.

 

محصولات چاپی بر روی کاغذ تحریر:

ثبت سفارش آنلاین چاپ کلیه محصولات کاغذ تحریر

2 نظر در “کاغذ تحریر

دیدگاهتان را بنویسید